Dzień Ziemi

Z okazji Dnia Ziemi w naszej szkole została przeprowadzona akcja ekologiczna dla społeczności szkolnej klas 4-8. Uczniowie mogli zapoznać się z wieloma informacjami dotyczącymi przyczyn i skutków zanieczyszczenia środowiska przyrodniczego naszej planety z plakatów edukacyjnych umieszczonych na szkolnych korytarzach.

Wzięli również bardzo licznie udział konkursach o tematyce ekologicznej:

1. Moja Eko Torba- samodzielnie uszyta lub ozdobiona torba zakupowa.
  2. Moja Eko Koszulka – samodzielne stworzenie koszulki ze zdobieniami o tematyce ekologicznej.
  3. Roślinni Twardziele- autorskie zdjęcie pokazujące jak przyroda walczy o swoje miejsce w mieście.

Dzień Ziemi 2022.

"Inwestujmy w naszą planetę"

Każdego roku święto odbywa się pod określonym hasłem przewodnim. W tym  roku brzmi ono: "Inwestujmy w naszą planetę". Ma zwrócić uwagę na konieczność zmian w różnych obszarach działalności oraz wspólną odpowiedzialność - przedsiębiorstw, polityków i obywateli czyli każdego z nas - za ekosystem.
Mamy tylko jedną planetę i każdy z nas musi troszczyć się o nią codziennie.
Poniżej zaledwie kilka przykładów, co dobrego możemy zrobić dla środowiska:
  • Zaplanujmy dzień bez samochodu – gdy tylko jest to możliwe zostawiajmy auto w garażu, korzystajmy częściej z roweru czy komunikacji miejskiej, poruszajmy się pieszo.
  • Gdy coś nam się zepsuje, naprawiajmy zamiast wyrzucać.
  • Segregujmy śmieci. Pamiętajmy, że tylko niecałe 10% plastiku podlega recyklingowi dlatego na zakupach starajmy się wybierać produkty w szkle, puszkach lub papierowych opakowaniach.
  • Robiąc zakupy, róbmy je z własną torbą, najlepiej bawełnianą. Woreczki foliowe rozkładają się ponad 400 lat!
Pamiętajmy, że każdy z nas jest mieszkańcem Ziemi i odpowiada za utrzymanie dobrostanu błękitnej planety!

NA ZAKUPY CHODŹ Z WŁASNĄ TORBĄ
PRODUKCJA TORBY FOLIOWEJ TRWA 1 SEKUNDĘ. JAK PODAJE WWF, UŻYWANA ŚREDNIO PRZEZ 25 MINUT ROZKŁADA SIĘ OD 100 DO 400 LAT. DO JEJ PRODUKCJI ZUŻUWA SIĘ GAZ, WODĘ, ENERGIĘ ELEKTRYCZNĄ I ROPĘ NAFTOWĄ. W 2020 ROKU STATYSTYCZNY POLAK ZUŻYWAŁ ICH 490 ROCZNIE, DLA PORÓWNANIA DUŃCZYK – 4. JEŚLI TE STATYSTYKI NIE SĄ JESZCZE PRZEKONUJĄCE, TO DODAJMY, ŻE TOKSYCZNE CZĄSTKI PLASTIKU TRAFIAJĄ DO PRZEWODÓW POKARMOWYCH ZWIERZĄT MORSKICH. Również w ludzkiej krwi  naukowcy odkryli  skażenie mikroplastikiem. Maleńkie cząstki znależli u prawie 80 pocent badanych osób , jak opisał portal EKOLOGIA.PL. !!!!!!!!

W galerii: Roślinni twardziele

Wytworzono:2022-05-31 07:49przez: